Poznaj Sa Pa, zakątek Wietnamu inny niż pozostałe

Sa Pa, którego nazwa oznacza „piaszczystą plażę” to niewielkie miasteczko, które w ostatnim czasie niezwykle rozwinęło się pod względem turystycznym. Położone jest w północno-zachodniej części prowincji Lo Cai. Miasteczko ze względu na ogromne rzesze odwiedzających je turystów powoli zaczyna zatracać swoją naturalność, kulturę i tradycyjny styl życia mieszkańców.

Prawdziwe oblicze Sa Pa

 

Aby poznać naturalnie zachowane przejawy życia mieszkańców, trzeba nieco zboczyć z głównych tras turystycznych i dotrzeć do górskich wiosek. Odległość z Hanoi do miasta wynosi 376 km. Trasa, którą trzeba przebyć, aby dotrzeć na miejsce jest dosyć skomplikowana i wymaga nieco trudu, ze względu na zły stan lokalnych dróg. Trud podróży doskonale natomiast wynagradzają jedne z najładniejszych w całym Wietnamie krajobrazy. Na szczególną uwagę zasługuje zwłaszcza odcinek przebiegający nad Czarną Rzeką. Warto poświęcić nieco czasu i zobaczyć położone w okolicy wioski żyjących wyłącznie w tym regionie mniejszości etnicznych.

W okolicy około 15 kilometrów przed miastem Sa Pa znajduje się położona najwyżej w całym Wietnamie Przełęcz Bramy Niebios. Przełęcz ta osiąga wysokość około 2000 metrów i podczas ładnej pogody podziwiać z niej można piękną panoramę okolicy, a także widok na najwyższą górę Wietnamu Phan Xi Păng. W tym miejscu warto również zobaczyć Srebrny Wodospad. W samej miejscowości znajdują się prawie wyłącznie obiekty turystyczne, hotele, restauracje, ale też kilka jezior.

 

Park Hàm Rồng

 

Ciekawym miejscem jest znajdujący się w miasteczku Park Hàm Rồng, który tworzy piękny teren na zboczu góry usytuowany tuż nad miastem wraz z ogrodami kwiatowymi i malowniczymi skałkami. Będąc w parku podziwiać można przepiękne krajobrazy całej okolicy. Codziennie na terenie parku, specjalnie z myślą o turystach, odbywają się oryginalne występy taneczne i muzyczne wspomnianych mniejszości etnicznych.

 

Barwny rynek

 

W odległości około 76 kilometrów od miasteczka znajduje się rynek, na którym raz w tygodniu mieszkańcy okolicznych wiosek wymieniają pomiędzy sobą różnego rodzaju towary. Poszczególne grupy kupujących i sprzedających odróżniają się od siebie przy pomocy barwnych strojów. Stroje te są pewnego rodzaju przejawem pielęgnowania tradycji mieszkańców wiosek. Na rynku wymieniane są wszystkie hodowane zwierzęta i wytwarzane przez nich towary, wyroby rzemieślnicze etc.