Historyczne miejsca Wietnamu, które trzeba odkryć!

Królowie Wietnamu byli przekonani o swojej wyższości i o tym, że życie, które wiodą na ziemi jest wyłącznie etapem przejściowym, natomiast dopiero po śmierci czeka na nich zjednoczenie z boskim zamysłem. Aby móc osiągnąć ten cel i zapewnić sobie dostatnie życie po śmierci, starannie się do tego przygotowywali, gromadząc wszelkie dobra i bogactwa, a także przygotowując sobie miejsce, w którym mieli rozpocząć życie wieczne.

Królewskie grobowce

 

Większość z królów przygotowywała swoje grobowce jeszcze za życia, żeby móc się nimi dłużej cieszyć. Budowa i wyposażanie grobowców były bardzo często jednoznaczne z morderczym zadaniem dla poddanych. Na lokalizację grobowców władcy najczęściej wybierali wzgórza usytuowane po obu stronach Rzeki Perfumowej. Takie rozmieszczenie grobowców miało gwarantować symbiozę pomiędzy naturą boską, a dziełem stworzonym przez człowieka.

 

Grobowiec czwartego władcy Tự Đức

 

Na podziwianie grobowców cesarzy z dynastii Nguyen, rozlokowanych na południe od miasta Hue, trzeba przeznaczyć więcej niż jeden dzień, gdyż trasa i dojazd do nich są czasochłonne. Na szczególną uwagę zasługuje położony tuż nad rzeką, pomiędzy wzgórzami i lasami, grobowiec czwartego władcy Tự Đức, który jest oddalony od miasta Hue o siedem kilometrów.

Panowanie tego cesarza było najdłuższe i był on jednym z najlepiej wykształconych władców z całej dynastii. Jego pałac znajduje się na kamiennym cokole, nad malowniczym jeziorem. Cesarz dużo czasu poświęcał poezji, pozostawił po sobie około 4000 wierszy. Na grobowym kamieniu umieszczono orędzie cesarza do poddanych, a cały grób został ozdobiony kamiennymi żołnierzami i słoniami.

 

Grobowiec cesarza Khải Định

 

Kolejny z grobowców tym razem należący do cesarza Khải Định, stanowi pewien kontrast dla grobowca poprzedniego władcy. Tworzą go liczne ciemne, cementowe tarasy położone nad rzeką, do których wejścia strzeże kuta, żelazna brama. Sam grób jest niezwykle ciemny i ciężki na zewnątrz, natomiast wewnątrz zaskakuje bogatą gamą kolorów. Wokół niego dostrzec można całą armię kamiennych żołnierzy, którzy mieli strzec władcę w drodze na tamten świat.

 

Mauzoleum Minh Mạng

 

Po drugiej stronie rzeki umieszczony jest tylko jeden grobowiec. Jest nim Mauzoleum Minh Mạng. Otaczający go park uformowany jest w kształcie chińskiego heliografu oznaczającego symbol wieczności. Co ciekawe, grobowiec został zbudowany już po śmierci cesarza. Znajduje się on nad licznymi małymi sadzawkami i jeziorem, które to wspaniale zaznaczają połączenie natury z działaniem człowieka.

Ponadto zobaczyć można jeszcze grobowiec należący do założyciela dynastii Gia Long oraz cesarzy Thiệu Trị i Đồng Khánh