Poznaj zatokę Ha Long – jeden z cudów Wietnamu

Niezwykle malownicza zatoka Ha Long, położona jest około 3 godziny jazdy od Hanoi (kierując się na wschód). Jest to obszar o powierzchni  1500 km² położony w Zatoce Tonkińskiej, w północnej części Wietnamu.

Piękno zatoki

 

Ze względu na przepiękne i wyjątkowo okazałe krajobrazy tworzone przez tysiące skał wapiennych, malowniczo rozlokowanych, wznoszących się na wysokość kilkuset metrów ponad powierzchnię wody i otoczonych mniejszymi i większymi wyspami (w większości w ogóle niezamieszkanymi), zatoka znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

Legenda o smoku…

 

Dokładne tłumaczenie nazwy zatoki Ha Long oznacza „zatokę zanurzającego się smoka” i związane jest z legendą, według której zatoka została utworzona przez żyjącego w pobliskich górach smoka. Podobno smok, uciekając w stronę morza, wyżłobił swoim ogonem bruzdy, które następnie zalała woda, kiedy olbrzym zanurzył się pod powierzchnię wody.

W skałach wapiennych otaczających zatokę utworzone zostały pod wpływem działania wody i wiatru jaskinie i groty. Wewnątrz nich mieszczą się pięknie stalagmity i stalaktyty. Znajdujące się na terenie zatoki niektóre z wysp porośnięte są bujną roślinnością, a inne składają się jedynie ze skał.

 

Wycieczka po zatoce

 

Liczne biura podróży znajdujące się w Hanoi, organizują wycieczki do zatoki Ha Long. Wyprawy łodzią rozpoczynają się od słynnej plaży Bãi Cháy. W ich programie przewidziano noclegi albo bezpośrednio na łodzi albo na wyspie Cát Bà. Szczególnie atrakcyjne są wyprawy kajakami ze względu na to, że wiele z malowniczych wysepek posiada niewielkie, ale piękne plaże, na których nie da się zacumować dużego statku. Decydując się na taką podróż warto wybrać się na nią z doświadczonym przewodnikiem, który doskonale orientuje się w terenie i zapewni bezpieczeństwo w czasie wycieczki.

Zatokę Ha Long najlepiej odwiedzić w porze suchej, która w Wietnamie przypada na październik i listopad, chociaż najpiękniej zatoka prezentuje się… skąpana we mgle. Największą z wysp zatoki, Cát Bà o powierzchni 354 km² zamieszkuje około 12 tysięcy ludzi. Ich głównym zajęciem jest turystyka, rybołówstwo i hodowla ostryg.

Na wyspie znajduje się port o tej samej nazwie, w którym mieszczą się liczne hotele, restauracje i obiekty turystyczne. Ponadto na wyspie znaleźć można kilka uroczych, niewielkich plaż i malowniczą promenadę. Na wyspie utworzono również w 1986 roku park narodowy, który zamieszkują rzadkie gatunki zwierząt i porastają rzadkie gatunki roślin. Z parku rozciąga się przepiękna panorama na całą zatokę.