Poznaj wietnamskie Zakazane Miasto

Nad brzegiem Perfumowej Rzeki znajduje się dominująca nad całym miastem twierdza, wieża tzw. Cytadela. Jej budowę rozpoczął pierwszy z dynastii Nguyen, cesarz Gia Long. Dzięki jego następcom, którzy zadbali o jej rozbudowę i wyposażenie, Cytadela stała się jednym z najwspanialszych dworów w całej Azji. Wraz z labiryntem wewnętrznych pasaży i dziedzińców zajmowała powierzchnię nieco ponad 5 kilometrów².

Wiele wzmocnień ochronnych otaczających Cytadelę wzorowane było na pałacu cesarskim w Pekinie. Sercem całej twierdzy było Zakazane Miasto, położone tuż za wałami, w którym mieściła się siedziba rodziny cesarskiej. W Zakazanym Mieście mogli przebywać wyłącznie członkowie rodziny cesarskiej i ich służący.

 

Elementy Cytadeli

 

Najbardziej popularną wśród turystów trasą, którą można dostać się do wnętrz Cytadeli jest Brama Południowa położona tuż nad wspomnianą Perfumowaną Rzeką. Tak zwany Złoty Most, prowadzący wprost na Dziedziniec Ceremonii w czasach panowania rodziny cesarskiej, był dostępny wyłącznie dla władcy. Tuż za nim położony jest Pałac Niebiańskiej Harmonii, budowany przez 30 lat, w którym to odbywały się ważne ceremonie i uroczystości. Tuż za nim znajdowały się Złote Wrota będące głównym wejściem do Zakazanego Miasta, które niestety zostały zniszczone podczas wojny indochińskiej w 1947 roku. Obecnie w tym miejscu mieści się dziedziniec, którego dłuższa część otoczona jest dwoma odnowionymi Halami Mandarynów.

Cała siedziba rodziny cesarskiej była regularnie bombardowana kolejno przez Francuzów i Amerykanów. Z tego też powodu z istniejącego pałacu królewskiego, pałacu królowej, królewskiego haremu i mieszkań konkubin pozostały jedynie ruiny. Obecnie wciąż trawa ich odbudowa. Dotychczas udało się odrestaurować Bibliotekę Królewską i Teatr Królewski, w którym na nowo odbywają się przedstawienia.

W części wschodniej udało się odrestaurować jedynie Bramę Miłosierdzia, natomiast Świątynia Przodków i dawny skarbiec nadal istnieją tylko w formie fundamentów. W zachodniej części odbudowano kilka z pawilonów i świątyń oraz Pałac Wieczności. Ponadto, odbudowano również Świątynię Królewskich Przodków, a także Pawilon Sławnych Dusz. Znajduje się w nim aż 9 Dynastycznych Urn, symbolizujących trwałość i moc słynnej dynastii Nguyen. Zabytkowy charakter i piękny wygląd Cytadeli został doceniony i umieszczony na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO